מידע כללי

 

קרן התרבות אמריקה-ישראל הינה קרן מצוינות היחידה מסוגה בישראל, המסייעת לתלמידי אמנות מצטיינים מכל רחבי הארץ בתחומי המוסיקה, המחול, האמנות החזותית, הקולנוע, התיאטרון והאדריכלות, לממש את כישרונותיהם וללמוד עם מיטב המורים ובמיטב המוסדות בארץ ובעולם. הקרן חילקה מידי שנה כ- 2 מליון דולר מכספי תרומות. פעילותה הרב גונית של הקרן, מופנית בעת ובעונה אחת אל המסד והטפחות בקרב כל שכבות האוכלוסייה, ותיקים כעולים חדשים, צעירים כמבוגרים

קרן התרבות אמריקה-ישראל נוסדה בשנת 1939 ע"י הפילנתרופ היהודי אדוארד נורמן כגוף גג מייצג לריכוז פעילות של גיוס כספים בארה"ב עבור מוסדות בארץ ישראל.

לאחר הקמת המדינה התמקד ענינה של הקרן בנושאי תרבות ואמנות (ואז אף הוחלף שמה ל"קרן התרבות אמריקה- ישראל"), ומספר המוסדות שנהנו מתמיכתה עד לשנות ה-70 הגיע לכ-90 מוסדות בשנה: כל התיאטראות, התזמורות, המקהלות, להקות המחול, מוזיאונים ועוד.

ביוזמת הקרן נערכו סיורים של גופים אמנותיים ישראליים בחו"ל (ביניהם: תיאטרון מחול ענבל, התזמורת הפילהרמונית, תזמורת הגדנ"ע, האנסמבל הקאמרי הישראלי - לימים התזמורת הקאמרית הישראלית, מקהלת רינת ועוד). שנים רבות לפני הקמתן של אגודות ידידים עצמאיות, הועברו באמצעות הקרן יצירות אמנות למוזיאונים בארץ. כמו כן ארגנה הקרן תערוכות ישראליות בארה"ב ותצוגות של אמנים אמריקאים בישראל.

הקרן תרמה אף תרומה חשובה ביותר בגיוס המשאבים לבנייתם של מבני תרבות רבים בארץ כגון: בניין הבימה, היכל התרבות, האקדמיות למוסיקה ע"ש רובין, בית העם ע"ש שרייבר בב"ש, בית סוקולוב, ועוד רבים אחרים.

בשנת 1955 נוסדה "קרן נורמן" שלימים הפכה ל"מפעל המלגות ע"ש שרת" שהינו ספינת הדגל של הקרן, ומטרתו לגלות ולטפח את יחידי הסגולה בתחומי המוסיקה, המחול, האמנות החזותית, הקולנוע, התיאטרון והאדריכלות. מפעל המלגות מעניק מלגות לימודים ליחידי הסגולה המצטיינים בתחומם, זאת באמצעות מערך בחינות מקצועי אשר על בוחניו נמנים מיטב האמנים והמורים בארץ ומחוצה לה- ברובם בוגרי הקרן

בשנת 1955 גם סוכם עם שר החינוך והתרבות דאז, זלמן ארן ז"ל, כי הקרן תצטרף כשותפה מרכזית למפעל אמנות לעם ורשתהקונצרטים, ותהיה הכתובת לטיפול ולתמיכה בפרויקטים חדשים וניסיוניים. קשה למצוא בימינו מוסד תרבות בישראל אשר תולדותיו אינן קשורות בדרך זו או אחרת בקרן התרבות אמריקה-ישראל.

קרן התרבות אמריקה ישראל פועלת בישראל ממשרדים בתל אביב. נשיא הקרן הנוכחי הוא מר ג'וזף הולנדר. נשיאת הקרן בעבר היא ורה שטרן, אלמנתו של אייזיק שטרן, מי שהיה הרוח החיה ושימש נשיא הקרן במשך שנים רבות עד יום מותו.